X1D کاوش در شهر با هاسلبلاد

 

نویسنده: علی رجبی                                      ترجمه:آرزو نظام

دوستان سلام، علی رجبی هستم، هنرمند تجسمی، هاسلبلاد مستر و سخنران در شهر نیویورک. در ابتدای امر اجازه می خواهم مقاله خود را با نام خدا آغاز کرده و سپس از میلاد تشکر کنم که از من دعوت کرد بعضی از تجربه های اخیرم با دوربین قطع متوسط جدید، هاسلبلاد X1D  را با شما به اشتراک بگزارم.

در واقع من عکاسی هستم که به ترکیب ابزار و ایده باور دارد. مفاهیمی که در ذهن شماست، در اصل، پایه و اساس پروژه های شما بوده و علاوه بر این چگونگی ارائه ی این مفاهیم با ابزار صحیح نیز به همان اندازه حائز اهمیت می باشد.

شناخت بیشتر شما درباره ی ابزار و ویژگی های آن به شما کمک کرده تا پروژه ی خود را توسعه داده و خلاقیتی که درون شماست آزاد گردد. همانطور که احتمالا می دانید، در سال گذشته، کمپانی هاسلبلاد، اولین دوربین قطع متوسط بدون آینه ی X1D  را به جهان معرفی کرد و پس از آن، دیدگاه کار با سیستم های قطع متوسط تغییر یافت.

در دو سال اخیر، من فرصت همکاری با هاسلبلاد و تولید پروژه هایی در نیویورک با X1D را داشته ام. پروژه اول، یک پروژه عکاسی 3 روزه، بر اساس موضوع آزادی بود و در پروژه دوم، قرار شد از این شهر فوق العاده ی باشکوه روایتی تصویری ارائه گردد. نیویورک شهری سرسخت بوده و عکاسی در این شهر، مثل نگه داشتن باد، بین انگشتان است. در حقیقت، قصد من اشاره به جنبه های ریز تکنیکی دوربین و یا مقایسه آن با برند های دیگر نیست چون شما به راحتی می توانید این اطلاعات را به راحتی در اینترنت جستجو کنید.

در عوض قصد دارم عکس ها، احساسات و تجربه های خود را به عنوان یک عکاس با شما به اشتراک بگزارم. البته اگرچه همگی میدانیم که هیچ کدام از ما قادر نیست از جنبه های تکنیکی گریزان شود.

خوب اجازه دهید با پرسش و پاسخ شروع کنیم:

من واقعا از بازي سايه و نور با رنگ لذت برم مخصوصا وقتي آنها را در كمرا راو اديت مي كردم.

  1. شرکت گفته X1D  یک برگ برنده است، تایید می کنید؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید معنی برگ برنده را دانست. برگ برنده در اصل، شخص یا چیزی است که در لحظه ای به شما کمک میکند که هیچ چیز دیگر قادر به این کار نیست. در حقیقت، آن ها در زمان مناسب، معجزه می کنند. بنابراین، من بر این باورم که دوربین X1D هاسلبلاد در میان دوربین ها، برگ برنده ای بوده که تصاویری با کیفیت بالا خلق می کند. علاوه بر این، سبک و خوش دست بوده و با ویژگی بدون آینه بودن، لحظه ی دقیق صحنه شما را ثبت می کند. شما در تاریکی می مانید و عکس میگیرید مخصوصا موقع عکاسی خیابانی که قصد ندارید توجه سوژه را به خود جلب کنید این دوربین به شدت به کار می آید. در واقع، یک سنسور 50 مگاپیکسلی دارید که با فرمت قطع متوسط بدون آینه، تصاویری با 14 گام محدوده ی پویا و دینامیک (Dynamic range) ثبت میکند.

 

این عکس را در پارک براینت گرفتم. مردم زیادی بودند که متوجه عکس گرفتن من نشدند با این حال، تصویر نهایی را به آنها نشان دادم.

2. آیا این دوربینی برای حرفه ای ها و یا برای همه افراد محسوب می شود؟

صراحتا، هاسلبلاد دوربینی نیست که برای بازی کردن بخرید. مازاد بر این، دوربینی برای عکاسی ورزشی، انجماد تصویر و ثبت حرکت در عکاسی نیز به حساب نمی آید. سرعت دوربین بالا نبوده و موتور 10 فرم بر ثانیه یا فوکوس تعقیبی (Focus tracking) نیز وجود ندارد. شما در اصل این نوع دوربین را انتخاب می کنید زیرا برای خلق کار هنری خود برنامه داشته و می دانید به دنبال چه هستید و از همه مهمتر، در زمینه ی هنری و حرفه ای خود سرمایه گزاری می کنید. در نتیجه، حتی اگر بودجه خرید این دوربین را دارید، X1D دوربینی برای مخاطب عام قلمداد نمی شود. با این وجود، از زمان اعلام تولید X1D، مخاطبین هاسلبلاد افزایش چشمگیری داشته که این امر، خود، یکی از بازخورد های مثبت است.

پس باورم این بوده که می توان این دوربین را در دست عکاسان ژانر هایی از جمله فاین آرت، طبیعت، فشن و عکاسی خیابانی و یا عروسی دید.

با سه پایه ام، در خیابان ششم ایستاده بودم تا از عابرین عکس بگیرم.

3. آیا ارزش داشته 9000 دلار برای خرید این دوربین هزینه کنیم؟

 

این سوال، سوال همه است. جنبه های مختلف و زیادی برای پاسخ دادن به این سوال وجود داشته ولی من قصد دارم به سادگی و شفافیت کامل به آن جواب دهم حتی اگر شما دلایل خود را داشته باشید و یا حتی سعی در نقض پاسخ من نمایید. وقتی می خواهید وارد سطح بالاتری از حرفه خود شوید، قطعا نیاز به هزینه و سرمایه گزاری دارید که شامل سرمایه گذاری در تحصیلات، خرید ابزار و یا حتی نقل مکان به محیطی جدیدتر می باشد. حالا از دید من، سوال مهم این بوده که آیا الان لحظه مناسبی برای حرکت به سطح بعدی هست یا خیر؟! باید بر اساس موقعیت خود به این سوال پاسخ دهید. با پیدا کردن جواب مطمعنا بهترین تصمیم را می گیرید.

همه چيز در دنيا را ميتوان آزادي تلقي كرد، تعريف شما اينجا مهم است

 

4. آیا می توانید بعضی از تجارب خود را در رابطه با X1D با ما به اشتراک بگزارید؟

به عنوان یک عکاس، من به دنبال دوربینی خوش دست بوده ام و X1D از این لحاظ، به خوبی طراحی شده، دوربینی سبک و خوش دست.

سنسوری که در منظریاب (Viewfinder) قرار گرفته برای تغییر بین پانل LCD و منظریاب (ویزور) به کار می رود. استارت آپ دوربین تا حدی کند عمل کرده ولی اگر عجله ای ندارید، مشکل بزرگی نیست. عملکرد لمسی و تاچ صفحه نمایش بسیار سریع و راحت بوده و کیفیت LCD  هم بسیار بالاست. همچنین، سیستم فوکوس بر مبنای شناسایی کنتراست عمل می کند. در ماه گذشته، هاسلبلاد از به روزرسانی نرم افزار داخلی دوربین خود رونمایی کرد که دو جنبه جدید را کنار هم آورده بود که کاربران مدتها بود به دنبال آن بودند: شاتر الکترونیک تا 1/100000 ثانیه و نقاط فوکوس چندگانه بیشتر و انتخابی لنز های XCD  با شاتر لنزهای مکمل 30 ، 45 ، 90 ، 120 میلی متر با سرعت 60 دقیقه تا 1/2000 بوده ولی شما می توانید از یک آداپتور برای استفاده از لنز های سیستم هاسلبلاد نیز کمک بگیرید. عمر باتری هم نسبتا خوب بوده ولی اگر قصد عکسبرداری طولانی مدت دارید، مشخصا باید یک باطری اضافه بخرید.

من روش تغییر تراز سفیدی (White balance)  و ایزو روی ویزور را شخصا خیلی می پسندم. یکی از دغدغه های اصلی، استفاده از ایزوی بالا در شرایطی با نور پایین بود و وقتی آن را با دوربین Canon 5D Mark III  مقایسه کردم نتایج غافلگیر کننده بود. همانطور که در تصویر هم می بینید، رنگ و کیفیت X1D خیلی بهتر از Canon 5D Mark III است، شما به راحتی می توانید سایه ها و متون روی برچسب ها را ببینید.

 

 

ISO: 6400 , Focal Length: 36mm, F:8, 1/100, ( X1D Left ), ( 5D Mark III,Right )

حتي در ايزو پايين:١٠٠، XID نور و رنگ بهتري با جزييات شفاف تر ارائه ميدهد. اگرچه فاصله كانوني، سرعت، و ايزو همگي مشابه هستند ولي به درخشندگي لغت “راديو” و لامپ خيابان دقت كنيد.

هميشه رو به جلو حركت كن، هرگز نميداني در آينده چه اتفاقي خواهد افتاد.

هميشه بين شناختن يك مسير و گام برداشتن در آن تفاوت هست.

در آخر، مطمئنم می توانید اطلاعات بیشتری، در مورد X1D را روی وب سایت هاسلبلاد  www.hasselblad.com پیدا کنید. تنها چیزی که می توانم روی روی آن تاکید داشته باشم، استمرار به عنوان کلید موفقیت است. شما باید به شدت کار کنید تا به اهداف خود در دنیای هنر و عکاسی برسید.

ابزار لازم هستند ولی مهم تر از آن، فردیست که از ابزار استفاده می کند. خلاق و سخت کوش باشید و همیشه دانش خود را در تمامی جنبه ها به روز رسانی کنید.

می توانید از طریق صفحه اینستاگرام و یا وب سایت، من را دنبال کنید.

 

@nightblueman

www.Ali-rajabi.com

 

X1D کاوش در شهر با هاسلبلاد

 By Ali Rajabi– (c) Copyright 2017 MinimalismMag.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

[Wow-Modal-Windows id=1]